Michał Krawczyk

Radny Lublina – śmiałe czyny, nie puste słowa

Nie kupuj roweru

Jeśli masz własny rower, to trudno :-) , jeśli nie, to nie kupuj go w tym roku. Od lipca nie będzie Ci już potrzebny. Będziesz mógł go po prostu wypożyczyć. I to w 40 miejscach w Lublinie. We wszystkich stacjach do dyspozycji będzie łącznie 400 rowerów. Dodatkowo wkrótce powstanie 30 km nowych dróg rowerowych. A wszystko to w ramach projektu dofinansowanego przez UE, który realizuje Lublin. Pierwotnie zakładano, że system ruszy od września. Najnowsza informacja jest taka, że będzie gotowy już na wakacje!

Jego nazwa („Europejska Stolica Turystyki Rowerowej”) nie jest przypadkowa. Lublin stanie się bowiem już za 3 miesiące jednym z liderów w Polsce w zakresie infrastruktury rowerowej. Dla porównania w Poznaniu jest 7 stacji i 80 rowerów, w Rzeszowie 20 stacji i 100 rowerów, w Krakowie 16 stacji ze 120 rowerami. Nie dogania nas nawet Wrocław, który dysponuje 200 rowerami w 34 stacjach.

Rowery będzie można wypożyczać każdego roku pomiędzy 1 kwietnia, a 31 października. Przez pierwsze 20 minut będziemy jeździć za darmo. Później naliczane będą opłaty z wcześniej zasilonego indywidualnego konta założonego w systemie. Wysokość opłat poznamy wkrótce.

Pod tym linkiem sprawdzisz lokalizację stacji rowerowych (źródło: UM Lublin)

mapa rowerowa Lublina 2013

A tak wygląda system w Warszawie

Veturilo

(źródło: veturilo.waw.pl)

Comments are closed.