Pan
Piotr Gliński
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szanowny Panie Ministrze,
W środę, 12 lutego br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę czasopism kulturalnych, które otrzymają rządową dotację. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego celem prowadzonego programu jest „wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach”. Absolutnie niezrozumiałym jest, w kontekście przytoczonego kryterium, nieprzyznanie dotacji dla czasopisma tak znaczącego i ważnego dla Polaków, jak Tygodnik Powszechny!
Pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uznanych czasopism powinna być istotnym wsparciem w realizowanej misji szerzenia kultury wśród naszych rodaków. Warto jednak zauważyć fakt, że w ramach dotacji wspierane są głównie czasopisma, które treścią i innymi związkami są poglądowo i ideologicznie związane z nurtem prawicowym. Należy pamiętać, że polską kulturę szerzą nie tylko czasopisma działające w tym nurcie.
Zastanawiającym jest fakt nieprzyznania dofinansowania Tygodnikowi Powszechnemu już piąty rok z rzędu. Tygodnik jest bowiem jednym z najbardziej uznanych czasopism w naszym kraju. Wydawany nieprzerwanie od 75 lat stara się godzić wartości różnych nurtów polityczno-społecznych z zasadami chrześcijańskiej wiary, prezentuje ekumeniczne oblicze polskiego katolicyzmu, kieruje się zasadą dialogu, często zapraszając do debaty reprezentantów poglądów innych niż katolickie. Jest często wybierany jako lektura przez Polaków – średnia sprzedaż tygodnika wynosi ok. 30 000. Tygodnik Powszechny, a konkretniej znajdujący się w nim dodatek – magazyn literacki „Książki w Tygodniku”, o którego dofinansowanie starało się wydawnictwo, ma charakter czysto misyjny, dlatego też dziwi fakt nie otrzymania dofinansowania, pomimo, że pozycje o podobnym charakterze tj. Kronos czy Christianitas je otrzymały.
W związku z powyższym pytam Pana Ministra:
1. Jakie są wymogi, które muszą spełnić wnioskodawcy, aby uzyskać dofinansowanie na czasopismo?
2. Dlaczego dofinansowanie na lata 2020-2022 otrzymały w zdecydowanej większości czasopisma o charakterze prawicowym, mimo tego, że zgodnie z obowiązującym w Polsce ustrojem istnieje możliwość zróżnicowanego przekazu pod względem wyznawanego światopoglądu?
3. Jaki jest powód nie uzyskania dofinansowania przez wydawnictwa, które od lat starają się o nie i dodatkowo są bardzo częstymi pozycjami wybieranymi przez Polaków, np. Tygodnik Powszechny
4. Jacy eksperci brali udział w ocenie projektów? Proszę o podane pełnej listy imion i nazwisk oraz pełnionych funkcji (jeśli dotyczy).
Michał Krawczyk
Poseł na Sejm RP