Pan Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze!
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – dr Teodros Adhanom Ghebreyesus podczas swoich konferencji wielokrotnie powtarza słowo „testy”. Trzeba podkreślić, że tylko i wyłącznie testowaniem można na bieżąco kontrolować liczbę potencjalnych zakażeń koronawirusem. Jednak równocześnie do opinii publicznej dochodzą niepokojące dane o bardzo niskiej liczbie testów wykonywanych w Polsce. Do 6 kwietnia br. w naszym kraju wykonano jedynie, według wyliczeń Premiera Mateusza Morawieckiego, ok. 85 000 testów, co daje wynik ok. 2 200 testów na milion osób. Polska wykonuje stosunkowo niewiele testów per capita w porównaniu z innymi państwami UE. Warto zwrócić uwagę na to, jak często przeprowadzają testy chociażby kraje graniczące z Polską: Litwa robi 8 462 testów na milion osób, Czechy – 7 540 na milion osób, Niemcy aż 11 112 testów na milion mieszkańców. Łącznie nasi zachodni sąsiedzi przeprowadzili prawie milion testów. Polska na ich tle pod tym względem wypada bardzo słabo, Liczba chorych, która już jest bardzo duża (4201 chorych na dzień 6.04.2020, w tym 98 zgonów) będzie się jeszcze powiększać. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby każdy, kto miał styczność z osobą zakażoną lub ma objawy COVID-19, miał możliwość szybkiego i bezpłatnego przetestowania się. Apeluję więc o wykonywanie znacznie większej liczby testów w Polsce !
Chciałbym zwrócić także uwagę na słowa Premiera Mateusza Morawieckiego, który wspominał podczas posiedzenia Sejmu w dniu 6 kwietnia br., że Polska wykonuje ok. 7 000 testów dziennie. Z relacji osób, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i pracujących w ochronie zdrowia wynika, że testów wciąż przeprowadza się zbyt mało. Lekarze, którzy w szczególności są narażeni na chorobę i powinni być regularnie testowani nie mają takich możliwości. Należy także zwrócić uwagę na brak odpowiednich zabezpieczeń w postaci masek, kombinezonów, gogli, rękawiczek i żelów ochronnych. Bardzo często mówi się o niewłaściwych warunkach, w jakich pracownicy ochrony zdrowia muszą pracować. Często muszą wykonywać swoje obowiązki bez środków ochrony, co bardzo zwiększa ryzyko ich zarażenia.
W związku z tym kieruję do Pana Ministra poniższe pytania:
- Dlaczego w Polsce wykonuje się jedynie ok. 2200 testów na 1 milion mieszkańców, mimo, że potrzeby są znacznie większe, i klasyfikuje nas to na 3 miejscu od końca w rankingu państw od największej do najniższej liczby testów per capita?
- Kiedy należy spodziewać się wykonania zapowiadanych 800 000 testów, które rząd, według słów Premiera Mateusza Morawieckiego, zamówił?
- Ile testów na obecność koronawirusa wykonano w dniach od 16 marca do 6 kwietnia br. w podziale na poszczególne województwa?
- Ile osób przetestowano na obecność koronawirusa w dniach od 16 marca do 6 kwietnia br. w podziale na poszczególne województwa?
Z poważaniem
Michał Krawczyk
Poseł na Sejm RP