Szanowny Panie Ministrze,
31 sierpnia br. w placówkach Poczty Polskiej na terenie całej Polski pojawiła się książka, nazywana również podręcznikiem do przedmiotu Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Jeden z czołowych polityków PiS Ryszard Terlecki odniósł się 30 sierpnia br. do tej sprawy na Twitterze – „Podręcznik szkolny prof. Wojciecha Roszkowskiego od jutra do kupienia w 3500 placówkach Poczty Polskiej. Dbajmy o rzetelną wiedzę młodych Polaków, brońmy przed manipulacjami wrogów Polski”.
Promocja podręcznika do HiTu jest zaskakująca z uwagi na brak obecności innych podręczników na półkach w placówkach Poczty Polskiej. Książka prof. Roszkowskiego budzi także ogromne emocje w społeczeństwie. Przedstawia wizję świata jaką prezentują często także politycy PiS, chwalił ją także ojciec Tadeusz Rydzyk. Mimo wielu kontrowersji związanych z książką trafiła ona na półki w państwowej spółce.
Pierwszego dnia sprzedaży, gdy pierwsze książki prof. Roszkowskiego trafiły do placówek Poczty Polskiej stały się „bestsellerem”. Znajdowały się one na półkach opatrzonych tą informacją. W odniesieniu do opisanej sytuacji nasuwają się pytania dlaczego w państwowej spółce jest promowany podręcznik do przedmiotu Historia i teraźniejszość wydawany przez prywatne wydawnictwo.
W związku z powyższym zwracam się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Dlaczego książka do HiTu jest sprzedawana w placówkach Poczty Polskiej w całej Polsce, zaś inne podręczniki szkolne nie dostały takiej szansy?
- Jak to możliwe, że już w pierwszym dniu książka do HiTu znalazła się na półce z napisem „bestseller” w placówkach Poczty Polskiej? Czy faktycznie książka ta od pierwszych godzin sprzedaży była bestsellerem?
- Kto wydał decyzję, aby książka do HiTu była sprzedawana w placówkach Poczty Polskiej?
- Jakie koszty ponosi wydawnictwo, aby jego książka była promowana w placówkach Poczty Polskiej w całej Polsce?
- Jakie są warunki promocji książki do HiTu w placówkach Poczty Polskiej?
- Czy w wyżej opisanej sprawie Ministerstwo Edukacji i Nauki lub Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadziło korespondencję z Pocztą Polską?