Szanowna Pani Minister,
Spółdzielnie mieszkaniowe w Lublinie otrzymały ogromne rachunki za ciepło. Nie pomogły kolejne tarcze i zapewnienia. Ustawa przyjęta we wrześniu 2022 roku miała znacznie ograniczyć podwyżki cen ciepła i zatrzymać je na poziomie nieprzekraczającym 40%. Jednak rachunki jakie otrzymały spółdzielnie są znacznie wyższe. Wpływ na podwyżki dla mieszkańców ma także powrót do wysokości 23% VAT na ciepło od stycznia, mimo ostrzeżeń ze strony opozycji o wzroście rachunków dla mieszkańców.
W Lublinie niektóre spółdzielnie mieszkaniowe otrzymały rachunki za ciepło wyższe o niemal 140% rok do roku. Jak ludzie mają udźwignąć tak horrendalne podwyżki? Mieszkańcy zgłaszający się do mojego biura poselskiego załamują ręce i mówią mi, że po prostu nie mają pieniędzy na rachunki i zakręcają kaloryfery. Tarcze antykryzysowe okazały się nieskuteczne i nie zahamowały drastycznych podwyżek cen energii.
Przedstawiciele większości spółdzielni mieszkaniowych w Lublinie napisali list protestacyjny i apelują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ”jak najszybsze zahamowanie spirali cen”. Niezbędne jest przyjęcie rozwiązań, które będą chronić mieszkańców przed ogromnymi podwyżkami.
W związku z powyższym zwracam się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Dlaczego pomimo ustawy przyjętej we wrześniu 2022 roku podwyżki rachunków za ciepło dla spółdzielni mieszkaniowych wynoszą aż 140%?
- Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania mające na celu ochronić mieszkańców przed tak ogromnymi podwyżkami?
- Czy jest możliwe obniżenie stawki VAT na ciepło, aby ulżyć mieszkańcom?