Pan Jacek Sasin
Minister Aktywów Państwowych
Szanowny Panie Premierze,
7 maja br. Sejm RP odrzucił senacką uchwałę dotyczącą ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli koalicji rządzącej, wybory 10 maja, do których przygotowania trwały, nie odbyły się i jest planowane zorganizowanie ich w konstytucyjnym terminie 60 dni po ogłoszeniu przez Sąd Najwyższy ich nieważności. Na mocy ustawy dot. tarczy antykryzysowej uprawnienia do przeprowadzenia wyborów przejął od Państwowej Komisji Wyborczej organ wskazany przez Ministra Aktywów Państwowych. Pomimo braku możliwości prawnych, czynności potrzebne do organizacji wyborów przez Pocztę Polską były podejmowane: karty do głosowania były drukowane, materiały dot. obsługi głosowania i zabezpieczenia były przygotowywane, zdobywanie przez Pocztę Polską od samorządów, mimo nielegalności tej czynności, spisów wyborców było czynione. Wszystko to działo się bez podstawy prawnej, a koszty ponoszone na realizację tych celów były ponoszone.
W związku z powyższym pytam Pana Premiera:
1. Ile wyniósł całkowity koszt przygotowania wyborów w trybie korespondencyjnym 10 maja?
2. Kto zlecał przygotowanie pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego, mimo iż przepisy na to nie zezwalały?
3. Kto ponosił koszt przygotowania pakietów wyborczych?
4. Co stanie się z przygotowanymi pakietami wyborczymi, które zostały przygotowane na nie odbywające się wybory 10 maja?
5. Czy były ponoszone koszty przygotowania skrzynek lub urn, które miały służyć do wrzucania głosów? Jeśli tak, jaki był ich koszt i kto je produkował?
6. Jakie były całkowite koszty zakupu kopert, w których wyborca miał otrzymać kartę do głosowania oraz kopert zwrotnych?
7. Ile wyniósł koszt wydruku kart wyborczych?
8. Ile wyniósł koszt druku oświadczeń, które wyborca miał wypełniać i otrzymać razem z kartą do głosowania?
9. Czy koszty poniesione na zmarnowane pakiety wyborcze były poniesione z kwoty 320 mln zł, które były planowane w tegorocznym budżecie na organizację wyborów?
Z poważaniem
Michał Krawczyk
Poseł na Sejm RP