Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,
13 maja br. na portalu Twitter wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski opublikował następujący wpis: „Konwencja stambulska mówi o religii jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot ratyfikowany przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Opinia zagranicy nas nie interesuje. Dla nas podstawą jest suwerenne państwo narodowe”. Wypowiedź ta jasno stwierdza, że Polska będzie chciała wypowiedzieć konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z 2011 r., która stwarza ramy dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim, a także zapobiegania, ścigania i likwidowania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Konwencja zapewnia także specjalny mechanizm monitoringu, by zadbać o efektywne wdrożenie jej przepisów przez strony, które ją ratyfikowały. Wiceminister Romanowski również w innym wpisie dał sygnał, że wypowiedzenie konwencji mogłoby mieć miejsce, stwierdzając, że „metodą na walkę z przemocą nie jest uczenie kilkuletnich chłopców, że mogą chodzić w sukienkach i bawić się lalkami. Konwencja stambulska to neomarksistowska propaganda”.
Wypowiedzi wiceministra są całkowicie nieprawdziwe, gdyż konwencja nie porusza powyższych kwestii. Art. 12 ust. 5 konwencji mówi: „Strony czuwają, by kultura, zwyczaje, religia, tradycja lub tzw. honor nie były uznawane za usprawiedliwiające akty przemocy objęte zakresem niniejszej konwencji”. Mam wrażenie, że takie sygnały, jak wysyłane przez wiceministra Romanowskiego, są potwierdzeniem, że problem przemocy wobec kobiet i dzieci nie jest przez polski rząd niestety traktowany poważnie. Dane pokazują, że z biegiem lat mamy do czynienia z tendencją wzrostową, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych przez ofiary telefonów do Centrum Praw Kobiet czy też Niebieskiej Linii Instytutu Psychologii Zdrowia.
W związku z powyższym pytam Pana Premiera:
- Czy prawdą jest, że Polska będzie chciała wypowiedzieć konwencję stambulską, którą podpisała w 2011 r. wraz 34 państwami Europy?
- Czy przytoczone wypowiedzi wiceministra Marcina Romanowskiego są jego opiniami prywatnymi, czy są to stanowiska popierane przez jego resort i polski rząd?
- Czy słuszne jest dywagowanie przez wiceministra sprawiedliwości o wypowiedzeniu wspomnianego dokumentu?
Z poważaniem
Michał Krawczyk
Poseł na Sejm RP