Szanowny Panie Ministrze,
21 września 2021 roku przedstawił Pan założenia nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt zakłada wiele zmian między innymi wzrost wynagrodzeń nauczycieli przy jednoczesnym wzroście pensum. Obecnie tygodniowe pensum, zatem ilość godzin dydaktycznych, wynosi 18 godzin, po zmianach ma wynosić 22 godziny.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki czytamy: „Proponujemy podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego). Zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakładamy 3-letni okres przejściowy, dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system. Rozwiązania kadrowe będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego”.
Wielu ekspertów alarmuje, że może to doprowadzić do ogromnej fali zwolnień nauczycieli. Podwyższenie pensum o 4 godziny tygodniowo spowoduje redukcję etatów, a pracę z dnia na dzień stracić może według wyliczeń nawet kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli. Na forum Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty podobnych wyliczeń dokonują dyrektorzy. „W szkole, w której pracuje 51 nauczycieli, pracę może stracić dziewięciu. W szkole, w której zatrudnia się 78 pedagogów, pracę może stracić 12”. To tylko niektóre z wyliczeń. Jeśli dyrektorzy będą zmuszeni do takich zwolnień, będzie to dramatyczne i z pewnością nie będzie zachęcało młodych do tego zawodu.
W związku z powyższym zwracam się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Ilu nauczycieli według wyliczeń Ministerstwa Edukacji i Nauki zostanie zwolnionych, jeśli wyżej opisane zmiany wejdą w życie?
- Jakie rozwiązania planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji i Nauki w celu przeciwdziałania wyżej opisanym skutkom przedstawionej nowelizacji?
- Czy opisane rozwiązanie w postaci „decyzji nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru
pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego” będzie możliwe wyłącznie podczas 3-letniego okresu przejściowego, czy również po jego zakończeniu?