Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,
14 stycznia 2021r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów
w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Są w nim zawarte informacje o tym, w jakiej kolejności podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek stosowania tych szczepień. § 28a ust. 12 rozporządzenia wprowadza zmianę
w postaci dopisania do grupy „I” funkcjonariuszy albo żołnierzy: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorów i asesorów prokuratury oraz członków ochotniczych straży pożarnych, ratowników górskich i wodnych wykonujący działania ratownicze.
Niestety w tej grupie nie są wymienieni strażnicy miejscy, którzy pełnią w gminach bardzo ważną rolę w utrzymaniu porządku publicznego. Zajmują się także pomocą osobom bezdomnym i starszym (także w ramach współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Rodzinie), kontrolą czystości powietrza i wykrywaniem źródeł zanieczyszczeń, zabezpieczają imprezy miejskie, a także w ramach Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dokonują wielu czynności, które są niezbędne do utrzymania ładu i porządku publicznego. Mogą m.in.: dokonywać kontroli drogowej i legitymować, dbając również o tzw. strefę czystego transportu w miastach. Wiele z tych zadań strażnicy miejscy wykonują wspólnie z policją pracując na ulicach polskich miast.
Bardzo ważnym jest fakt, że w ramach zwalczania epidemii wojewodowie przekazali straż miejską do dyspozycji policji, tak aby zwiększyć skuteczność podejmowanych przez obie te służby działań przeciwepidemicznych. Wielu strażników miejskich patroluje miasta wspólnie z funkcjonariuszami policji, których często brakuje z uwagi na zwolnienia lekarskie spowodowane zachorowaniami na COVID-19.
Niestety, mimo to, strażnicy miejscy nie zostali objęci w rozporządzeniu szczepieniami w etapie „I”. Jest to fakt niezrozumiały i nie do zaakceptowania. Funkcjonariusze straży miejskiej będąc służbą mundurową jednoznacznie wpisują się
w grupę „I” szczepień, a nie umieszczenie ich w tej grupie jest całkowicie sprzeczne
z przedstawiona przez rząd filozofią szczepień..
W związku z powyższym apeluję o zmianę ww. rozporządzenia i dopisanie funkcjonariuszy straży miejskiej do „I” grupy szczepień wraz z innymi służbami mundurowymi.
Kieruję do Pana Ministra także poniższe pytania:
- Dlaczego straż miejska/gminna nie została uwzględniona w grupie funkcjonariuszy upoważnionych do szczepień przeciw COVID-19 w etapie „I”?
- Czy straż miejska/gminna nie została uwzględniona w grupie funkcjonariuszy upoważnionych do szczepień przeciw COVID-19 w etapie „I”, ponieważ jej organem prowadzącym jest samorząd, często ten, w którym nie ma władzy przedstawiciel partii rządzącej?
- Dlaczego dochodzi do dyskryminowania funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy pomimo mniejszego zakresu możliwości działania od policji, są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19, gdyż pracują na ulicy w dużej mierze z ludźmi w bliskich odległościach między sobą?
Z poważaniem
Michał Krawczyk